دکتر محبی با تاکید بر نقش دامپزشکان در امنیت غذایی: نقش دامپزشکان در گذار از دام‌داری سنتی به صنعتی باید مورد توجه جدی قرار گیرد / کاهش تصدی‌گری دولتی می‌تواند در بسیاری از امور راهگشا باشد

05 دی 1395

رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران با اشاره به اهمیت بحث امنیت غذایی می‌گوید، تغذیه در دام‌ها به واسطه ارتباط مستقیم محصولات دامی با انسان باید مورد توجه قرار گیرد و در این میان گذار از دام‌داری سنتی به دام‌داری صنعتی و مدرن می‌تواند راهگشا باشد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جامعه دامپزشکان ایران، دکتر پیام محبی در گفت‌و‌گو با رادیو سلامت با اشاره به اهمیت تغذیه سالم برای انسان‌ اظهار کرد: همه ما به اهمیت بحث تغذیه در انسان آشنا هستیم و در این بین تغذیه دام پایه‌ای‌ترین بخش تغذیه در انسان است و در نیازهای بشر پایه‌ای ترین بخش نیازها سلامت به شمار می‌آید و در این بحث هم تغذیه سالم امری بسیار مهم و ضروری است.

او افزود: و با توجه به اینکه ما انسان‌ها بخش مهمی از مواد غذایی خود را از گوشت دام بدست می‌آوریم، سلامت دام و منابع تغذیه‌ دام از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به همین خاطر بیماری‌هایی که از دام به انسان منتقل می‌شود، درصد زیادی را به خود اختصاص داده است. این نکته را نیز باید ذکر کرد که به دلیل قرابت ژنتیکی بیشتر انسان به دام، میزان بیماری‌هایی که از دام به انسان منتقل می‌شود بسیار بیشتر از بیماری‌هایی است که از گیاه به انسان منتقل می‌شود.

رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران با بیان اینکه چرخه تغذیه دام باید چرخه‌ای به دور از هر مشکلی باشد، گفت: از تغذیه دام تا رسیدن گوشت دام به عنوان غذای انسان، یک زنجیره وجود دارد که اگر بخشی ازآن معیوب باشد، قطعا سلامت انسان به مشکل می‌خورد.

او در ادامه صحبت‌های خود به نام‌گذاری روزی در جهان به عنوان "روز جهانی غذا" اشاره کرد و گفت: "روز جهانی غذا" متعلق به سازمان خواربار جهانی است، ولی در ایران متولی برگزاری این روز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شمار می‌آید، در صورتی که در این روز در مورد منابع غذایی و سلامت آن صحبت کنیم و باید به مقوله امنیت غذایی توجه داشته باشیم. به نظرم باید این روز از سوی وزارت جهاد کشاورزی مورد توجه قرار گیرد و برنامه‌‌های ویژه‌ای برای آن در نظر گرفته شود.

رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران تصریح کرد: باید تاکید کنیم که امنیت غذایی بحث بسیار مهمی است که وابسته به حوزه دامپزشکی است و دامپزشکان در این بخش نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. در سراسر جهان و در روز جهانی غذا به بحث امنیت غذایی و نقش دامپزشکان توجه می‌شود ولی در ایران تنها به بحث تغذیه سالم پرداخته می‌شود.

دکتر محبی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به وجود برخی از موانع برای گذار از دام‌داری سنتی به صنعتی اشاره کرد و افزود: نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد وجود تفکر سنتی در برخی از دامداران است. ما باید راجع به تفکر دام‌داری صحبت و برای آن برنامه‌ریزی کنیم. باید تلاش کرد تا تفکیکی میان دام‌داری سنتی و مدرن قائل شویم. برای مثال بسیاری از دام‌داران ایران که هنوز به دام‌داری سنتی می‌پردازند، باید تفکرشان اصلاح شود و در این بخش آموزش موثرین راه در گذار از دام‌داری سنتی به دام‌داری صنعتی و نوین است.

رئیس هیات مدیره جامعه دامپزشکان ایران خاطر نشان کرد: نباید فراموش کرد که هر اندازه هم بر روی بخش نظارت تکیه کنیم، بازهم دچار مشکل خواهیم شد، زیرا راه‌های گریز همواره وجود دارد و متخلف هم همیشه در بخش‌های مختلف وجود دارد. البته مشکلات سلامت دام در کشور بالا نیست ولی همان درصد اندک را نیز باید از بین برد.

او در ادامه به وابستگی برخی از دام‌داری‌ها به دولت اشاره کرد و گفت: باید به این مساله توجه کنیم که در دام‌داری صنعتی و نوین زحمات زیادی کشیده شده، ولی گاهی وابستگی زیاد به دولت سبب به وجود آمدن مشکلاتی نیز می‌شود. برای مثال به این دلیل که دام‌داران ما وابسته به واکسن دولتی شده‌اند، وقتی این واکسن به موقع تامین نمی‌شود تب برفکی به شکل فزاینده‌ای افزایش پیدا می‌کند. البته باید به زحمات دام‌پزشکان فعال در شهرها و مناطق محروم بخصوص در بخش دولتی اشاره کنم و از آنها تشکر ویژه‌ای کنم.

دکتر محبی در بخش دیگری از این گفت‌وگو به وجود برخی از مشکلات اقتصادی در میان دام‌داران نیز اشاره کرد و گفت: مطلب دیگری که باید به آن توجه کرد وجود دغدغه‌های اقتصادی است. یک دام‌‌دار می‌خواهد چرخه زندگی خود را بچرخاند و وقتی که در این بخش دچار مشکل می‌شود تخلفاتی از سوی او رخ می‌دهد که البته درصد این افراد متخلف بسیار اندک است. موضوع مهم این است که هر انداز تصدی‌گری دولتی در این بخش کاهش پیدا کند، به نتایج بهتری دست پیدا می‌کنیم.

او در پایان توصیه‌ای را نیز به خریداران محصولات دامی کرد و گفت: مصرف‌کنندگان نهاده‌های دامی و خریداران آن نیز باید هوشیار باشند؛ وقتی کسی یک محصول دامی را کم‌تر از قیمت می‌فروشد باید بدانیم که حتما مشکلی در آن بخش وجود دارد. مصرف کننده همیشه باید دقت داشته باشد که چه محصولی را می‌خرد و از چه محصولی بهره می‌برد.

انتهای پیام

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636