پیام تبریک رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران به مناسبت روز ملی دامپزشکی

13 مهر 1398

روز ملی دامپزشکی

گرامیداشت یک روز یا تلاش برای دامپزشکی پویا

14 مهر روز ملی دامپزشکی است.تلاش های دامپزشکان را در عرصه جامعه به آفتاب پشت ابر تشبیه می کنند که با اینکه دیده نمی شود منبع روشنایی روز است.این روشنایی در عرصه های مختلف سلامت غذا،بهداشت جامعه و تمامی عرصه های امنیت سلامت جوامع انسانی نورافشانی دارد.

در کشور ما در طی سالیانی که این روز در مراسم های مختلف گرامی داشته می شود همگان بر نقش و اهمیت دامپزشکان در عرصه اجتماع به ایراد سخن می پردازند و تقریبا همیشه بخش عمده ای از صحبت ها به انتقاد از وضع موجود دامپزشکی اختصاص پیدا می کند.

غالب انتقادها هم صحیح هستند ولی شاهدیم که هر سال از سال قبل ناراضی تر هستیم و گلایه ها همچنان ادامه دارد.به عناوین مختلف به مقایسه های مختلف پرداخته می شود و هر منتقدی از زاویه خاص خود به طرح مشکلات می پردازد.

وضعیت اشتغال، کم تحرکی تشکل ها ، قوانین ناکافی و قدیمی ، تمامیت خواهی سازمان ها، ساختار تشکیلات دامپزشکی در دولت، کمبود بودجه ، پذیرش بی ضابطه دانشجو ، توسعه غیر متعارف دانشکده ها ، عدم اختیارات نهادهای دامپزشکی ، عدم مشارکت تشکل ها در تصمیم گیری های کلان دامپزشکی ، روزآمد نبودن آموزش ها ، بی انگیزگی جوانان شاغل به تحصیل ، عدم توجه کافی و کمبود حمایت های دولتی وزارت علوم یا وزارت بهداشت ،خودکم بینی دامپزشکان یا تمامیت خواهی نخبگان صنف و موارد دیگر همواره به عنوان مشکلات دامپزشکی کشور مطرح می شود.

اما چرا در این نقطه ایستاده ایم؟چه باید کرد؟چگونه باید عمل کنیم؟این ها نکات مهمی است که از حوصله این مقاله خارج است ولی یک نکته کاملا محرز است باید قدم برداریم، دل ها را صاف کرد، همت را عالی کرد،نیت ها را خیر کرد و تلاش کنیم همه با هم با مشارکت همه بخش های دامپزشکی ایران و دوری جستن از حب و بغض ها و اولویت دادن به منافع عمومی دامپزشکی و سعه صدر بالا دور یک میز نشست و با هدف گزاری های اصولی و بهره گیری از همه نظرات کارشناسی و منطقی و تطبیق اصولی با الگوی کشورهای توسعه یافته و اتخاذ تصمیمات قابل اجرا با خستگی ناپذیری، مدل و الگوی متناسب ایران را بازآرایی کنیم.

دامپزشکی ایران علاوه بر همدلی واقعی و اتحاد نیاز به کار فرهنگی نیز دارد. باید پیرایه های منفی اخلاقی را از خود دور کنیم و با اهتمام جدی به سمت صحیح حرکت کنیم. وظیفه مسئولین و نخبگان در این میان بسیار سنگین تر است. نسل جوان حق دارد گلایه مند باشد و وظیفه همه ماست که در راه ارتقای دامپزشکی کشور تا حصول به وضعیت مطلوب ،قدم های واقعی ،صادقانه و جدی برداریم.

روز ملی دامپزشکی گرامی باد.همکاران عزیز روزتان مبارک

با آرزوی بهروزی همه دامپزشکان

دکتر سید شاپور رضا شجاعی

رئیس هیئت مدیره جامعه دامپزشکان ایران

جامعه دامپزشکان ایران

اطلاعات تماس

آدرس: تهران- خیابان توحید، خیابان پرچم، پلاک 59 طبقه اول 

پست الکترونیکی: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلفن: 021-66569220 

فکس: 021-66568636